• A betűméret növelése
  • Alapértelmezett betűméret
  • A betűméret csökkentése
               

Megidézett történelem -1956.

Nyomtatás

Az 1956-os forradalom emlékét idézték fel országszerte október 23-án, Alsóörsön is a művelődési házban. Hatvannyolc évvel ezelőtt forradalom söpörte el a Rákosi-rendszert, erre emlékezett ünnepi beszédében Báró Béla jegyző.

A fővárosi és veszprémi eseményeken túl a helyben történtek a fontosak az itt élőknek. Október utolsó szombatján a templomhoz vonult a lakosság. A Himnusz hangjai után messze csengett a budapestiek vidékre küldött vers-üzenete……Alsóörsön Nagy Lajos lelkipásztor szónoklatát Mórocza Gyula szavalata követte. November 4-én pedig nyolc fiatalember – Albrecht Sándor, Báró Béla, Bertók József, Botka Lajos, Decsi Károly, Kajdi Rudolf, Krén István, Tóth Gyula – puskákkal, néhány lőszerrel várta a szovjeteket a faluvégen. Azok- szerencséjükre- nem jöttek. Még a 80-as években is kutatta a politikai rendőrség, kik lehettek ők, de Alsóörs néma maradt.

A Vetési Albert Gimnázium diákjainak műsorát már többször láthattuk ünnepeinken, 2019-ben legutóbb. Mindig igényes, szép műsorral álltak színpadra a diákok, a közönség elismerését elnyerve. Idén ismét őket láthattuk. A 10/A osztály gárdája, ha jól számoltam majdnem harminc diák vonult fel a színpadra bőröndökkel, a kor tipikus öltözékeiben. Műsoruk visszafordított emlékezés volt: a fájó szívvel menekülni, hazától elszakadni kényszerülők emlékképei a forradalom napjára s az azt követő eseményekre. Dinamikusan, sok mozgással, sok zenével, dallal, néhány diák szólóénekével, versekkel, rövid prózai részekkel, az ötvenes évek világát felidéző jellegzetes esetek felvillantásával tárult elénk az a kor, amelyről a teremben lévők többségének már nem is lehetnek személyes emlékei. A bőröndöket végül keresztet formálva helyezték el, a magyar zászlót is e szokatlan fejfához fektetve, de sokat mondóan.

Távolodunk az időben, halványodnak az emlékek, éppen ezért – dacolva az idővel, korszellemmel - fontos tovább éltetni az 56-os fiatalság forradalmának emlékét.  Ebben a műsorban ez tökéletesen sikerült, köszönet érte a diákoknak és felkészítő tanárnőjüknek, Pucsek Zsuzsannának.

A köszönet és tetszés kifejezése a taps volt, a vastaps, a diákok kivonulását is végig kísérve.

Besötétedett, a kiosztott kis kézi fáklyák fényeivel indult a menet a Szabadság-térre. A képviselők koszorúját dr.Bardóczi Miklós, Gaál Dezső és Vida Marió, az önkormányzatét Báró Béla és Szalai Emese, az iskoláét dr.Kálmán Csaba és Török Tamás helyezte el. A fáklyák világította apró téren a Himusz közös éneklése után széledtünk szét.

Csiszár Edit

Nagy Veronika és Zórád Ferenc fotói:


 

 

Praktikumtár

Turisztikai Fejlesztés

Magyar falu Program

Széchenyi Terv Plusz

Kerékpárút

Balaton riviéra

Vízparti szállás