Falunk szülöttéről, a tudós lelkész Fábián Józsefről minden évben megemlékezünk. Először a művelődési ház falán lévő táblája előtt, beszéddel és koszorúzással idézve meg alakját, tisztelegve emléke előtt. Sokan érkeztek erre az alkalomra…..
A vörösberényi Fábián József Kertbarát Kör, az Almádi Kertbarát Kör, az Almádi Fábián Gábor Kör tagjai közül szép számmal, a Balatonvin Borlovagrend is képviseltette magát.
Ferenczy Gábor alpolgármester köszöntője után Kálmán Dániel, Balatonfőkajár lelkipásztora emlékezett meg Fábián Józsefről, aki 1761. február 20-án született Alsóörsön kisnemesi család sarjaként. Diákévei után külföldi tanulmányai során széles ismeretekre tett szert a természettudományok terén is, szülőföldjére visszatérve, vörösberényi lelkészként kiteljesedett egyházi, tudós- és nevelői munkája. Felvilágosító szándékú könyvei mellett a szőlészet-borászat terén is jelentőset alkotott.
A koszorúzás főhajtás az emlékezők részéről. Dr.Kálmán Csaba, Kálmán Dániel és Faust Gyula református lelkészek, Csizmazia Darab József (Balatonvin Borlovagrend), Pandur Ferenc és Demeter András (Fábián József Kertbarát Kör), Lőrincz József (Almádi Kertbarát Kör), Hebling Zsolt, Gaál Dezső, Ferenczy Gábor az önkormányzat nevében helyeztek el koszorút.
A teremben folytatódott a program. Először Englert Dezső, a Csopak és Környéke Hegyközség elnöke értékelte a tavalyi évet. 2024 rendkívül forró nyara eredményeként augusztus elején már szüretelni kellett a köves dűlőkben, október helyett már szeptemberben végeztek a szőlőszedéssel. Magas minőség, alacsony savtartalom. Az eddigi bormustrák és borversenyek azt mutatják, jó évjárat volt a tavalyi. De a minőség megtartása érdekében technológiai beavatkozásokra is szükség volt, s valószínűleg lesz a jövőben is.
Az idei Fábián József emléklap szőlész-borász díjazottai:
- Tóth László és neje Tóth Lászlóné (Vörösberény)
- ifj.Borsi Lőrinc (Balatonalmádi)
- Tóth Zoltán (Alsóörs)
Ezután a Csermák Antal Alapfokú Művészeti Iskola két csoportja, a Gyöngyvirág Népzenei Együttes és a Dúdolók elragadóan szép műsorral lepték meg a közönséget. Hallhattunk Eger környéki boros dalcsokrot, mezőségi dalokat, s végül egy igen vidám összeállítást. Közben-közben egy-egy tánc is nagy tetszést aratott. Egy fiatal pár, Berci és Róza természetes könnyedséggel, teljes átéléssel ropta a táncot, olyan érzést sugallva, hogy ők már mindent tudnak a táncról. Vastaps volt a nézők köszönete.
Idén egy dörgicsei pince mutatkozott be, Lakatos Tibor tulajdonos beszélt családi vállalkozásukról, mely a Dörgicsélő nevet kapta. A szőlész-borász mesélt a Brazíliában töltött éveiről, s arról is többek között, hogy az ott szerzett tapasztalatok milyen gondolkodásra késztetik az itthon is érezhető éghajlatváltozással kapcsolatban. Érdekes és elgondolkodtató mondatai után borainak kóstolására invitálta a jelenlévőket………. ezután már a kötetlen beszélgetések, eszmecserék és Nádasi Elemér harmonikazenéje elegyedett a teremben.
Novák Edit
Nagy Veronika és Zórád Ferenc fotói: