
Márciusi ünnepünkről. Történelmünk talán legszebb ünnepévé váltak az 1848 március idusán kezdődő, majd szabadságharccá fejlődő események.
Erre, a 177 évvel ezelőtti forradalmi napra emlékeztünk először a Szabadság téren koszorúzással, majd a művelődési ház előtt és a színházteremben.
Balatonfüred Város Koncert Fúvószenekara idén is a zenei kíséretet adta…. Koszorút helyezett el Beregszászi Zsolt államtitkár, az önkormányzat nevében Ferenczy Gábor alpolgármester, Szalai Emese, dr.Bardóczi Miklós, Vida Marió képviselők, az iskolát képviselve Török Tamás igazgató és Galambos Áron tanuló, a vitézi rend nevében vitéz Sokoray Szabolcs, a nyugdíjas egyesület nevében dr.Vajna Csabáné és Galli László.
A művelődési ház falán is található két emléktábla: May János századosnak és Kossuth alsóörsi katonáinak emlékét őrizve. Az óvodások minden évben elkészítik kis nemzeti színű zászlóikat, s egy közös sétával el is helyezik az emléktáblák tövében délelőtt. Itt is koszorúkkal és főhajtással emlékeztek. Beregszászi Zsolt, Ferenczy Gábor és Báró Béla, dr.Bókáné Katona Tímea és Gaál Dezső, valamint a polgárőrség részéről Dezső Norbert koszorúzott.
A színházterem zsúfolásig megtelt. A Himnusz közös éneklését követően Hebling Zsolt polgármester mondta el ünnepről szóló gondolatait.
Piros-fehér-zöld: az erőt, a hűséget és a reményt jelképező nemzeti lobogónk alatt 1848-ban megszületett a magyar nyelv, az első felelős kormány, a modern parlamentáris Magyarország – a nemzeti szuverenitás és a polgári átalakulás „egyenlőség,szabadság,testvériség” jelszavaival ,s amelynek célja a függetlenség és az alkotmányos berendezkedés kivívása volt…….Ez a nap jelkép, amely magában foglalja az eszményeket és érzéseket is, kifejezi mindazt, ami Mohács óta csak vágy volt: az önálló haza megteremtését.
A kétszáz éve született Jókai Mór így emlékezett sokkal később:
Egy csoport gyermek, ki belekap a sors gépezetébe, egy csapat poéta, ki politikát csinál, s aztán tízezrei a csatatéren elesett hősöknek, koszorúzott alakok a bitófán. És mégis dicső nap volt ez!
Emlékezetünkbe idézte azt is, hogy az alsóörsi temetőben hárman nyugszanak, Vargha Lajos honvéd százados, Guáth Péter és Guáth János közvitézek, akik részesei és túlélői voltak a szabadságharcnak.
Az is hagyomány, hogy e tavaszi ünnepünk műsorát az iskola hetedik osztályos tanulói adják.
Idén két hetedik osztálya van az iskolának. Kelemen Szilvia és Szántóné Kertész Zsuzsanna tanárnők és közel negyven diák összefogásából nagyon szép műsor született. A történelmi nap sodró eseményeinek megidézése változatosan, dinamikusan tárult elénk: hangszerrel, énekkel, verssel, tánccal. Dicséret illet minden szereplőt, külön kiemelve néhányójukat. A műsor elején csak egy fuvola látszott a függöny mögül, György Maja játékával indult a megemlékezés. A gyerekek betöltötték a színpadot. A kép mozgalmas változásaiban kicsit megállt az idő Báró Boglárka, Báró Jázmin, György Maja és Piros Gréta énekére. Még a zongora is szerepet kapott Zerelles Hanna és édesanyja, Zerelles Georgina játékával. Igazán megérdemelték a gyerekek műsor közben is a tapsot, s a végén a vastapsot. Köszönjük!
Hazádnak rendületlenül légy híve……… szólt a közös ének a megemlékezés végén.
Csiszár Edit




