LÁTNIVALÓK
Török-ház
Az alsóörsi Török-ház hazánk egyedülálló késő gótikus kisnemesi udvarháza. Építészeti jegyei alapján a XV-XVI. század fordulóján építették, ugyanis a ház ablakai, kapuja és az alatta húzódó pince bejárata egyaránt gótikus stílusú. Az épület tájolása is különleges, mert egy meredek domboldalon található, ahonnan lenyűgöző kilátás nyílik a Balaton keleti medencéjére. Emiatt gyakran választják az emberek az „adószedő-házat” esküvők és egyéb rendezvények színhelyeként, ahol a múlt és a természet szépsége találkozik.
Története Enczt Géza és Lichtneckert András kutatásaiból ismert. Oklevelekkel igazolható módon a ház legelső ismert tulajdonosai a XVII. század során a Prépost család tagjai voltak, akiknek a története a faluban egészen a XV. századig vezethető vissza, amikor is az adó beszedését a törökök az úgynevezett török bírókra bízták.
Eredetileg háromosztású volt e módos-paraszti lak, ma konyhából és szobából áll. Az udvarház méretei jelentős gazdálkodásról tanúskodnak, udvarát vöröskő bástya övezi. A tetősíkból magasra ágaskodó, mind a négy irányba kerek nyílásokkal áttört kéményét vaskos turbánszerű gömb koronázza, elnevezése is innen ered: Török-ház. A homlokzat északi felét kőkeretes ajtó uralja, fölötte GP monogram és 1880-as évszám. A XV. század óta Alsóörsön honos család leszármazottja, Guáth Péter ekkor alakíttatta át a házat, tőle Guáth Gyula (1903-1972) örökölte, s Ő volt az utolsó tulajdonos is.
Falunk első írásemléke a XII. század elejéről származik, már ekkor a kőépítkezés fontos központjaként említik. Itt bányászott vöröskőből építették annak idején a tihanyi altemplomot, Felsőörs híres románkor templomát és a Myske-palotát.
Az állam tulajdonában, önkormányzatunk kezelésében lévő műemlék épületünk fölöttébb értékes nemzeti kincs, szerepel az épített értékek európai lajstromában! Messzi földről is sokan jönnek megtekintésére. Értékét növeli, hogy egyedülálló tanulságos példája a kisnemesi udvarházak építészetének.
AMFI – Alsóörs
Az Amfi Alsóörs kulturális-közösségi létesítményt az egykori kőfejtő helyén hozták létre.
A Csere-hegy sziklafalába vájt alsóörsi rendezvénytér az 1970-es évekig vöröskő-bányaként funkcionáló kőfejtő volt. 2021-ben egy hatalmas planetárium, egy csapatépítésre és táborozásra kitalált közösségi épület, egy bár, egy játszótér, valamint egy 450 férőhelyes, 12 soros, félköríves, vöröskőből készült amfiteátrum (koncertek és filmvetítések színhelye) épült a Varázserdő közepébe. Azóta tavasztól őszig jobbnál jobb programokkal vár az AMFI Alsóörs.
A kulturális-közösségi terület lényegében három fő lábon áll: egyik a színház- és koncerttér, másik a digitális játéktér, harmadik pedig a planetárium.
Igazi kuriózum az AMFI Alsóörs interaktív kincskereső játéka, mely a mai modern technikát hozza el erdei környezetbe, és ahol 2-8 fős csapatoknak játékos feladványokon keresztül kell megkeresni az erdőben elrejtett vöröskő installációkat (12 faragott kőfigurát). A programot felnőtt csapatépítéshez és családi kikapcsolódáshoz egyaránt ajánlják. A planetárium olyan vetítésekkel várja az ide látogatókat, mint A sötét anyag misztériuma és a Földönkívüli világok nyomában. A sportolni vágyókat erdei tornapálya és az íjászpálya várja, de a szervezők kapcsolatban vannak a helyi lovardával is. Az osztálykirándulások és napközis táborok természetközeli élményét az erdei tanösvény teszi teljessé.
Alsóörsi Községi Strand
Az északi part egyik legjobbja strandján gyerekbarát öböl, minőségi szolgáltatások és ínycsiklandó gasztrokalandok várják a látogatókat.
A fürdőhely kiválóságát a 2024-ben elnyert 5 csillagos Kék Hullám Zászló is tanúsítja.
A partszakasz több mint 300 méter hosszan nyúlik el, gondozott, tiszta, fás környezetben.
A strand vize fokozatosan mélyül, ezért a családosok és az úszni vágyók igényeit is kielégíti. A pici gyerekeket egy komplett gyereköböl várja, valamint árnyat nyújtó pergola és homokozós játszótér is rendelkezésre áll.
Aki jobban kedveli az aktív kikapcsolódást, az sportolási lehetőségek egész arzenáljából válogathat. Strandfoci, strandröplabda, vízibicikli, kosárlabda, minigolf, lengőteke, pingpong és trambulin kapott helyet a kínálatban. Ezen kívül két csúszda, és egy vízi akadálypálya, az Aqua Fun Park is kipróbálható.
Református templom
Református templomunk elől a tó fölötti 66 méter magasságból tárul igazán tekintetünkbe a víz, part és a fény tündökletes ölelkezése.
E sugaras térben templomunk hűen őrzi a történelem arcát.
Eleink a tatárjárás után, az 1260-as évek tájékán építették, majd jelentős XVIII. századi átépítéssel maradt korunkra.
Az egyhajós, egyenes záródású kis bejárati előcsarnokkal ellátott teremtemplom nyugati rész őrizte meg a román kori templomot. Az eredeti szentély alapfala a mai templom belsejében ásatással feltehetően megfigyelhető volna.
A templom nyugati karzata a XIII. századból származik. Egy XV. századi átépítésre mutatnak az északnyugati és a délnyugati sarkok támpillérei, továbbá a gótikus ablak- és ajtókeretek, így a déli bejárat szép keretkövei is.
Csere-hegyi kilátó
Padányi Gulyás Jenő tervei alapján, permi vörös kőből épült 1935-ben a 298 méter magasan található kilátó és a gondnokház.
Látni innen a Bakonyt, a Balaton-felvidéket, a tópartot és a somogyi dombokat is.
A gótika és a reneszánsz korát idéző míves kőtorony egykor hét méter magasan nyúlt a fák fölé; most öt méterrel magasabb lett: a jobb kilátás kedvéért új, fából ácsolt emeletet építettek rá. A panoráma valóban lenyűgöző innen, négy megye tájaira lehet rálátni.
A kilátó mindig vonzotta a turistákat, ám a XX. század utolsó évtizedeiben állapota leromlott. 2003-ban a Kilátóért Alapítvány sikeres pályázatának köszönhetően visszakapta eredeti szépségét, a melléképületeket is újra nádtető fedi.
Az eredetileg Horthy Miklósról elnevezett kilátó az elmúlt fél évszázadban Szabadság-kilátóként volt ismert, az önkormányzat döntése alapján ezentúl a Csere-hegyi kilátó nevet viseli.
Somlyó-hegyi kilátó
A Somlyó-hegyi kilátó az Alsóörs felett magasló Somlyó-hegyen, a református templomtól Keleti irányba egy lépcsőn felsétálva a temető fölött található, ahonnan a látvány mindenkit rabul ejt.
Megközelítése több módon is lehetséges, akár gyalogosan, akár kerékpárral is megközelíthető, de autóval is könnyen elérhető.
A kilátó legfelső szintjéről egy csodálatos kőrpanoráma tárul elénk, ahol a Balaton keleti medencéje és az északi part látványa mellett, a Bakony szépségében is gyönyörködhetünk.
2015-ben -a korábbi fakilátó helyett- a Somlyó 2002 Erdőbirtokosság sikeres pályázata révén, az Önkormányzat szervezésében– új kilátót épült, amely kedvelt turista célpont lett.
A végeredmény egy szerkezetileg és formailag is kiváló, tájba illő fenyőfa építmény lett. A vörös színű kőalapzaton álló, 17,5 méter magas kilátóba pár lépcsőfok megtétele után juthatnak fel.
Alsóörsi Szelfipont
Ez a szelfipont egy egyedülálló látványosság, amely közvetlen a Balaton partján található Sirály parkban várja a látogatókat. Ez a különleges installáció gyorsan a helyiek és a turisták egyik kedvenc fotóhelyévé vált.
A mögötte a tó festői panorámája tárul elénk, így tökéletes hátteret biztosít minden pillanat megörökítéséhez. A napsütésben ragyogó víztükör, a park zöld növényzete és a Balaton hívogató kékje garantálja, hogy itt készült képek igazán emlékezetesek lesznek.
Maga a park nem csupán egy egyszerű fényképészeti helyszín, hiszen olyan miliőt áraszt, ahol átélhetjük a Balaton adta nyugalmat és szépséget! Az itt töltött pillanatokban lehetőségünk van elmerülni a természet közelségében, és átélni azt a különleges atmoszférát, amit csak egy vízparti település nyújthat. Ez a környezet tökéletesen ötvözi a természet szépségét és a modern világ vizuális kultúráját.